Сами ли да търсим апартамент или да се доверим на услугите на агенция за недвижими имоти?
И така…семейният съвет се събра и решението беше взето – ще си имаме собствен дом! Дотук добре, но какво следва? В това уравнение пък имаше толкова неизвестни, че дори не можех да си представя как ще видя името си изписано върху нотариален акт за собственост.Винаги съм се чудела с кое трябва да започна –да избера имот или да взема одобрение за кредит?
Реших, че първо ще проверя какви са вариантите за кредит. Посетих обслужващата ме банка, откъдето си набавих си сертификат за предварително одобрение. Сумата, която ме увериха, че е почти гарантирана, беше повече от достатъчна, за да съм спокойна, че ще успея да завърша мечтаната покупката на имот.
В този момент всичко изглеждаше съвсем розово, точно като от реклама по телевизията, в която усмихнато младо семейство разглежда светлите слънчеви стаи на новия си дом, докато банковият служител (…или това май беше брокера от агенцията?!?) вежливо ги изчаква, за да им връчи заветния ключ. Тук дойде следващия ми генерален въпрос:
Сами ли да търсим апартамент или да се доверим на услугите на агенция за недвижими имоти?
По подобие на дилемата ми „Да бъда ли под наем… или да не бъда?“ реших да посъбера мнения и по тази широко дискутирана тема, които отново ще се опитам да обобщя.
Сред безспорните предимства на брокерските услуги е фактът, че те са експертите в сделките с имоти. Един добър брокер продава между 20 и 50 имота годишно, а ние го правим един път на 15 години (или 1 път за цял живот, както е в моя случай…). Брокерите са хора с опит и подходяща квалификация, те имат поглед върху реалната ситуация на пазара, познават в детайли целия процес от избора на имот до успешното финализиране на сделката, както и необходимата документация.
Докато още обмислях покупката и преглеждах сайтове, много пъти се чудех изобщо посочените цени реални ли са. Попадала съм на имоти със сходни параметри в един същ квартал с огромна разлика в цените. Кой, ако не брокер, би могъл да ме ориентира?
Разбира се, това професионално мнение има цена и тя не е малка. За съжаление реалността показва, че някои от работещите в бранша са готови на всякакви трикове само и само да „прихванат“ клиент, а компетенциите им са доста съмнителни. Самата аз звънях на няколко обяви. Дори уговорихме оглед с една дама за имот в сграда, на която се оказа, че дори не е направена първата копка. Въпросната дама настоятелно ме уверяваше, че по-качествено строителство никъде няма да намеря. Дори не мога да си представя как би протекъл един такъв оглед! Може би докато се взираме в небосвода, щяхме да си представяме новата ни спалня и гледката от терасата на третия етаж. Попадах на обяви с еднакви снимки, но за имоти със съвсем различни параметри и на различни адреси. Един и същ имот се оказваше, че е с различна квадратура и различен срок на завършване. Да не споменавам пък обявите за имоти, които се оказваха продадени, но брокерите ги ползваха като „въдици“, за да успеят да привлекат някой клиент, на когото според тях му е все едно дали ще живее в Орландовци (нищо лично към живеещите в Орландовци) или в квартал Изток.
Оказа се, че въпросът не е дали да купуваш с агенция за недвижими имоти, а как да намериш коректна. Фирмите, които държат на имиджа си и си вършат качествено работата, могат да ти спестят много време и нерви, което иначе би било загубено в безсмислени огледи на имоти, които не отговарят на твоите критерии. Професионалистите в бранша няма да те навиват, че нещо което не ти харесва, всъщност много ти харесва. Те ще извършат и необходимите проверки в безбройните регистри, за да се уверят в истинността на документите за собственост на имота, и ще ти съдействат в набавянето на всички декларации, справки и други документи, необходими за успешното финализиране на сделката.
Ако цената на услугата е водеща за теб, имай предвид, че за много от имотите, които се продават на пазара, купувачът не дължи комисиона. Защо тогава да се блъскаш сам с цялата работа?
И все пак, имайки предвид многото рискове, по-сериозните от които по мое мнение са да попаднеш на имот в сграда, която никога няма да бъде завършена, или пък да се окаже, че продавачът не е истинския собственик на имота, е напълно възможно човек да се справи сам с избора на имот. С добър адвокат за съпровождащата документация, достатъчно свободно време за уговаряне и организация на огледи и прилични умения за пазарлък, задачата не изглежда чак толкова трудна.
И тъй като това е историята на моята Покупка съм длъжна да спомена, че аз реших сама да избера новия си дом. Разбира се, наложи се да отделя доста време в ровене в интернет, за да науча какви са най-големите опасности, които ме дебнат отвсякъде… Продължително следих обяви в различните сайтове за имоти, но там така и не успях или не посмях да харесам нищо подходящо. В крайна сметка аз и моят любим съпруг започнахме да оглеждаме строежи в квартала, в който бяхме решили, че искаме да живеем. По време на тези разходки събирахме координати на строителните фирми, които впоследствие започнах да прозвънявам, за да организирам огледи. За огромна наша радост първият ни оглед се оказа почти и последен (ходихме на общо 2 огледа 😊), защото веднага и съвсем единодушно открихме, точно това, което търсехме.
Независимо дали ще се впуснете в търсенето с или без агенция, съм сигурна, че щом намерите вашето място, веднага ще го усетите, точно както и ние!
А сега напред към банката за ипотечен кредит!
Тук можете да прочетете началото на историята: част II Да бъда…под наем или да не бъда?
Следва продължение…
В част 3 четете: Колкото повече, толкова повече!... или защо да ползваме услугите на кредитен посредник при кандидатстване за ипотечен кредит.