Колкото повече, толкова повече!... или защо да ползваме услугите на кредитен посредник при кандидатстване за ипотечен кредит
Ежедневно телевизията и интернет ни заливат с безброй реклами на неустоимо изгодни предложения за ипотечни продукти. Усмихнати банкови служители ни приканват да не чакаме нито минута повече и да купим нашия дом сега. Реалността обаче не е точно такава… на мен ми отне доста нерви и около 3 месеца, за да завърша сделката на живота си. През това време не срещах кой знае колко усмихнати служители… може би тези, вежливите, са били заети със снимането на реклами.
Още преди да избера апартамент, посетих обслужващата ме банка, за да взема предварително одобрение за кредит и да се ориентирам евентуално какъв заем бих могла да получа на база на моите доходи. Издаването на един такъв сертификат от една банка, в която имам почти 20-годишна кредитна история, ми коства една обедна почивка, без да включвам времето за ходене до банката и обратно. Вие сметнете колко време общо ще ми трябва, за да обиколя и другите… Да не забравяме, че все още става въпрос за сертификат за предварително одобрение, който няма никаква връзка (или поне аз не видях) със сумата, която получих след предоставяне на всички документи за мен и за имота, който исках да купя.
Макар че дълги години се занимавах с потребителско финансиране, хич не съм наясно с детайлите по ипотечното. Знаех, че има кредитни посредници, но никога не съм се интересувала какви услуги предлагат, нито колко би ми струвала тяхната помощ. Е, реших да проверя. Оказа се, че дейността им е регламентирана в Закон за кредитите за недвижими имоти на потребителите и те подлежат на задължителна регистрация в БНБ. Услугите им са безплатни за кредитополучателя – те получават комисиона от всеки отпуснат и усвоен кредит. В моята мнителна глава, разбира се, веднага възникна въпросът: Защо посредникът ще защитава моя интерес, а банката ще му плаща за това? И как да съм сигурна дали няма да ме насочи към банката, от която получава най-висока комисиона?
Отново, както и при избора на агенция за недвижими имоти, и тук няма еднозначен и правилен отговор. В интернет има достатъчно информация по темата. Винаги можеш да потърсиш съвет от твои приятели или познати, които са ползвали такива услуги, но е задължително, преди да се свържеш с даден посредник, да провериш дали е регистриран в БНБ. В крайна сметка, ако нямаш доверие на посредника, по-добре не се захващай с него. Със сигурност, условията по кредита ти няма да се променят в зависимост от това дали си ползвал или не услугите на кредитен посредник. Освен това, с едно запитване ще достигнеш до всички банки, към които проявяваш интерес. Посредникът ще ти обясни детайлите по офертите, най-малкото ще си по-ориентиран какво да очакваш.
За пореден път нашият семеен съвет се събра да заседава. Този път решихме, че нямаме излишно време за обиколки по банкови офиси и за събиране на оферти и ще търсим посредник. Разрових се в интернет, разпитах познати и, въоръжена с координатите на моя кредитен посредник, се втурнах към следващата стъпка: избора на банка и оферта за кредит.
А сега напред към банката за ипотечен кредит!
Тук можете да прочетете началото на историята:
Част 1: Да бъда…под наем или да не бъда?
Част 2: Сами ли да търсим апартамент или да се доверим на услугите на агенция за недвижими имоти?
Следва продължение…
В част 4 четете: Как да изберем най-добрата оферта или защо да четем дребния шрифт?