Кой израз е правилно да използваме и защо?
Отговорът е: нито един от трите.
Въпреки, че изразът ЛОШО ЦКР и производните му, е неправилен (по-долу ще обясним защо), той е широко използван както от хората, така и от някои финансови институции, като синоним на КРЕДИТНА ИСТОРИЯ или КРЕДИТЕН СКОРИНГ.
По същество, абревиатурата ЦКР означава Централен кредитен регистър.
Това е централизирана информационна система, поддържана от БНБ, която съдържа данни за кредитната задлъжнялост на клиентите към банките, финансовите институции, платежните институции и дружествата за електронни пари, отпускащи кредити в България.
Регистърът съдържа информация за 60 месеца назад от текущата дата.
В тази връзка, „Имам лошо ЦЕКЕРЕ“ и „Отпускам заем на клиенти с лошо ЦКР“ са изрази, които звучат объркано и е добре да избягваме.
Правилно е и звучи съвсем по-добре да се каже: „Имам влошена кредитна история“ и „Отпускам заем на клиенти с влошен кредитен скоринг“.
След като минахме през буквалния смисъл на израза, можем да се фокусираме върху практичната страна на въпроса
Нека продължим с някои полезни факти и съвети.
Какво значи добра кредитна история?
Всички кредитиращи институции подават ежеседмична информация към ЦКР за новоотпуснатите кредити и ежемесечна – за всички активни кредити.
Месечните отчети се подават до 15-о число на месеца следващ периода на отчитане и съдържат детайлна информация за отпусната и усвоена сума, редовни и просрочени задължения, дни на забава на плащанията.
Това означава, че ако сме направили погашение на задължение на пето число от текущия месец, то ще бъде видимо в регистъра след петнайсети на следващия месец.
Добрата кредитна история се формира при спазване на падежните дати от погасителния план с максимално закъснение от няколко дни (във всички случаи, по-малко от 30).
Липсата на кредитна история не е равно на добра кредитна история, тъй като не носи информация на кредитора за историческо поведение за плащане. Може да чуете осем съвета за изграждане и поддържане на добра кредитна история на сайта на CREDiPORT.
Какво да предприемем, за да не влошим кредитната си история?
Навременното изплащане на задълженията ни по кредити е важно за да поддържаме добър статус в ЦКР, което е определящо при решенията на банките за отпускане на кредит.
Добрата кредитна история ни дава достъп до предложения от много кредитори на преференциални цени. В живота, обаче, често се случва непредвидени събития да осуетят плановете ни и да се изправим пред финансови кризи и затруднения.
Първото нещо, което е добре да предприемем, преди да е настъпил падеж, който не можем да обслужим, е да се свържем с кредитора и да обсъдим възможностите за отлагане на плащането или преструктуриране на погасителния план.
Друга добра възможност е да помислим за рефинансиране с по-висока сума и по-дълъг срок, което да ни даде финансово спокойствие и гаранция за навременно изплащане. В този случай, консултация с утвърден кредитен посредник ще е от полза, тъй като той е запознат с условията на пазара в детайли и ще може да предложи най-здравословния начин за справяне със ситуацията.
Ако все пак вече сме с лоша кредитна история, какво да направим?
На първо място е добре да направим справка за текущи задължения в ЦКР. Всяко физическо или юридическо лице има право чрез писмено заявление да поиска от Българската народна банка (БНБ) информация относно кредитната си задлъжнялост, включително кои банки, финансови институции, платежни институции и дружества за електронни пари са подали информация в системата на регистъра.
Централната банка предоставя исканата информация чрез справка от този регистър в 14-дневен срок.
След това трябва да систематизираме и анализираме информацията, така че да сме наясно какви падежи предстоят, какви са остатъците по кредитите и какви лихви дължим по тях.
Сега вече, можем да изберем коя от тези две успешни стратегии за изплащане на кредит да приложим за да работи по-добре за нас.